POPULARNI TEKSTOVI



Na ovoj stranici naći će te osnovne i početne informacije iz oblasti kojima se bavimo.
Blog1.jpg

Predugovor o kupoprodaji nepokretnosti

Predugovor o kupoprodaji nepokretnosti je ugovor kojim se preuzima obaveza da se kasnije zaključi drugi, glavni ugovor . Za predugovor o kupoprodaji nepokretnosti je  predviđena ista forma kao i za glavni ugovor - mora se zaključiti u pisanoj formi i solemnizovati (overiti ) kod Javnog beležnika. Nadležnost Javnog beležnika određuje se prema mestu nepokretnosti.Predugovor o kupoprodaji nepokretnosti obavezuje ako sadrži bitne sastojke glavnog ugovora. Na zahtev zainteresovane strane sud će naložiti drugoj strani koja odbija da pristupi zaključenju glavnog ugovora da to uradi u roku koji će joj odrediti.
Ugovorne strane često, misleći da je dovoljan potpis na predugovoru ,ne pristupe overi, i zato je važno znati da u tom slučaju predugovor ne proizvodi pravno dejstvo, jer nije zaključen u zakonom propisanoj formi. Zbog problema koji mogu kasnije nastati neophodno je da ugovarači sačinjavanje predugovora o kupoprodaji povere stručnom licu- advokatu.

Blog1.jpg

Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti

Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti je najčešći ugovor u našem pravnom prometu.
Bitni elementi ugovora o kupoprodaji nepokretnosti su stvar i cena. Za ugovor o kupoprodaji nepokretnosti  obavezna je pisana forma, u suprotnom ugovor je ništav. Pri tome, važno je napomenuti, da se ovaj ugovor solemnizuje ( overava ) kod Javnog beležnikana na čijem službenom području se nalazi nepokretnost koja je predmet ugovora. Javni beležnik će ugovoru o kupoprodaji nepokretnosti dodati klauzulu o potvrđivanju isprave i tek tada ugovor o kupoprodaji nepokretnosti ima snagu javne isprave. Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti pored podataka o prodavcu i kupcu, podataka o nepokretnosti, ceni i obaveza prodavca i kupca mora da sadrži obavezno i saglasnost za uknjižbu. Zbog vrednosti ovog pravnog posla i problema koji u vezi sa njjim mogu nastati, neophodno je da ugovor o kupoprodaji nepokretnosti sačini stručno lice- advokat.

Blog1.jpg

Overa ugovora o kupoprodaji nepokretnosti

Za punovažnost ugovora o kupoprodaji nepokretnosti obavezna je solemnizacija tj. overa ugovora kod javnog beležnika. Treba napomenuti da se ugovor o kupoprodaji nepokretnosti može overiti samo kod nadležnog javnog beležnika za teritoriju na kojoj se nepokretnost nalazi.Ono što je bitno naglasiti je da se overa kod javnog beležnika unapred zakazuje. Pre zakazivanja overe potrebno je javnom beležniku dostaviti ugovor o kupoprodaji nepokretnosti sa potrebnom dokumentacijom. Kada javni beležnik utvrdi da je dokumentacija potpuna zakazuje se overa ugovora. Pri overi javni beležnik proverava i stanje u katastru nepokretnosti, matičnim knjigama kao i da li je nepokretnost već bila u prometu. Javni beležnik overen ugovor o kupoprodaji nepokretnosti dostavlja katastru nepokretnosti radi upisu prava svojine kao i poreskoj upravi. Posao izrade ugovora treba poveriti stručnom licu-advokatu, koji će obaviti kompletan posao umesto vas brzo i efikasno.

Blog1.jpg

Isplata kupoprodajne cene kod ugovora o kupoprodaji nepokretnosti

Jedan od bitnih elemenata ugovora o kupoprodaji nepokretnosti  je cena. Prema Zakonu o deviznom poslovanju kupoprodajna cena nepokretnosti može biti izražena u evrima, što predstavlja izuzetak od pravila da se u Republici Srbiji plaćanje, naplaćivanje i prenos vrši u dinarima. Isplata kupoprodajne cene se u ovom slučaju, vrši transferom novca sa računa kupca na račun prodavca u izabranoj poslovnoj banci. Isplata se vrši po overi ugovora o kupoprodaji nepokretnosti pred javnim beležnikom i taj ugovor je osnov za transfer. Potvrda o isplati se po isplati overa pred javnim beležnikom i ona služ kao osnov za upis prava svojine u katastru. Takođe, u istu svrhu može poslužiti i potvrda banke. Zakon o sprečavanju pranja novca predviđa da se gotov novac kod kupoprodaje nepokretnosti može koristiti do visine od 10.000 evra, a preko tog iznosa je obavezno plaćanje kupoprodajne cene preko banke.

Blog1.jpg

Upis nekretnine u Katatar nepokretnosti po overi ugovora o kupoprodaji

Do 2018.godine po overi ugovora o kupoprodaji nepokretnosti građani su sami nadležnom Katastru nepokretnosti podnosili Zahtev za upis prava svojine. U međuvremenu, izvršene su izmene zakona pa je procedura upisa nekretnina u Katastar nepokretnosti olakšana.Javni beležnici su sada, po overi Ugovora o kupoprodaji, dužni da po službenoj dužnosti preko e-šaltera dostave ugovor o kupoprodaji sa propratnom dokumentacijom u roku od 24 sata Katastru nepokretnosti, radi upisa prava svojine.Na taj način se znatno olakšava i skraćuje postupak upisa prava svojine, jer u ovom slučaju upis bude završen u roku od nekoliko dana, a kada stranka sama podnosi zahtev za upis to nažalost traje i po nekoliko godina.Ovo važi samo za kupoprodaje od navedenog roka, a upisi po osnovu ugovora o kupoprodaji koji su zaključeni ranije vrše se po redovnoj proceduri.

Powered by WebExpress